Co vy a nadváha – jak poznáte, že jsou vaše klouby v ohrožení?

Jedním z aspektů, který se významně podílí na přetěžování a ničení kloubů, je nadváha, která nakládá našim kloubům výrazně vyšší zátěž, než na jakou jsou stavěny.

Chcete-li zjistit i vy, jestli máte takzvaně „normální váhu“ nebo už jste překročili hranici nadváhy, tak si zjistěte index tělesné hmotnosti, ať víte, na čem jste.

Jak si vypočítat index tělesné hmotnosti?

Postupujte následovně:

(Pro zjednodušení uvádím vedle obecného postupu výpočtu i vzorový případ výpočtu. Ten je uveden v závorce)

  • 1. Krok: zapište si, kolik kg vážíte …. (náš vzorový člověk váží například 94 kg)
  • 2. Krok: zapište vaší výšku v metrech …. (náš vzorový člověk měří třeba 183 cm, takže toto číslo bude 1,83)
  • 3. Krok: vaši výšku v metrech vynásobte tím samým číslem …. (v našem příkladu je to 1,83 x 1,83 = 3,3489)
  • 4. Krok: výsledným číslem (pro náš příklad je to číslo 3,3489) vydělte vaši hmotnost uvedenou v kg …. (pro našeho člověka je to 94kg : 3,3489 = 28,0689)
  • 5. Krok: je-li získané číslo (v našem případě je to 28,069) vyšší než 25, tak už máte nadváhu. Náš vzorový člověk už tedy nadváhu má.

Údaj, který dostanete, se jmenuje body mass idex (BMI) a slouží k tomu, abyste si udělali představu, jestli ještě máte takzvaně „normální“ váhu nebo jestli už jste překročili hranici nadváhy. Údaj slouží jen ke hrubé orientaci a neberte ho jako dogma.

Máte-li hodnotu větší než 25, pak jste tam! Kde? V pásmu, kde už by se na vás kloubní problémy mohly časem chystat. Jak poznáte, jestli se to už neděje, to najdete v článku Jak poznáte, že se kloubní problémy chystají i na vás. Jestli jste hodnotu nepřekročili, tak vám gratuluji a doporučuji začít s prevencí, aby to tak zůstalo i nadále.

Ať už máte nadváhu či nikoliv, v obou případech je dobré přečíst si jako inspiraci 3 způsoby, jak se snadno a zaručeně zbavíte bolestí kloubů?

Nakonec sami uznáte, že čas, který tomu budete věnovat, vám mnohonásobně vrátí čas ztracený v čekárnách u lékaře nebo na pooperačních rehabilitacích.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o Ochraně osobních údajů