Jak „člověk moudrý“ v průběhu věků k bolavým kloubům přišel… aneb proč je dnes kondice našich kloubů taková, jaká je

S jakou kloubní výbavou začínal náš prapředek?

Zdravé klouby byly pro člověka velmi důležité už na úsvitu lidských dějin. A pokud šlo o jejich úlohu v otázce přežití, tak možná nejdůležitější. Člověk byl daleko pevněji začleněn do přírodního koloběhu, a o tom, jestli přežije do druhého dne, rozhodovaly hlavně jeho fyzické předpoklady a tedy i bezvadně fungující pohybový aparát.

Každá fyzická indispozice mohla znamenat rozsudek smrti, proto mu moudrá příroda nadělila takové dispozice, aby do tehdejší přírodní rovnováhy perfektně zapadl, uspěl v ní a hlavně, aby z ní nevybočoval a neporušoval ji. Tak byl nastaven i jeho pohybový aparát.

Na začátku svého vývoje, kdy byl člověk ještě na úrovni zvířete, rozhodovalo o jeho šancích na přežití především to, jestli byl fyzicky dost silný, aby se ubránil šelmám a nepřátelům, nebo jestli byl dost zdatný, aby si ulovil jídlo.

Civilizace byla ještě v plenkách, proto pravěký člověk nemohl využít ve svůj prospěch její výdobytky. Díky tomu veškerá zranění a jiné fyzické handicapy mohl řešit jen na úrovni zvířete.  

Na druhou stranu z toho samého důvodu naše pravěké předky nekosily moderní nemoci jako je obezita, infarkt, mrtvice, cukrovka a další.

S nadsázkou můžeme říci, že nadváhu tak mohl nejspíš poznat jen kmenový šaman, který se nehnul z jeskyně, moc se nepředřel a nejlepší kousky jídla mu nosili až pod nos. Ostatní zatím museli pěkně makat, o pohyb neměli nouzi a jídlo se na některé z nich často ani nedostalo.

Že vám to s tím šamanem něco připomíná?…..  Já vím, stačí jen letmo nahlédnout do parlamentu či senátu. Tím ale veškerá podobnost s dneškem končí. Šaman totiž svým věcem rozuměl, něco uměl a hlavní rozdíl byl v tom, že musel být svému kmenu prospěšný, jestliže chtěl být šamanem dál. Do jaké míry to splňují naši politici, na to si odpovězte sami.

Pralidé pili vodu a naštěstí pro ně neměli přístup k moderním vymoženostem, jako je alkohol, „dobroty“ smažené na přepáleném tuku, cukrovinky a jiné kalorické bomby.

Z tohoto pohledu máme s pračlověkem pramálo společného. Nicméně něco nám po předcích přece jen zbylo, ale skvělá fyzická kondice to není …. Pračlověk, když ulovil mamuta, tak se za účelem přežití přežral k prasknutí, protože nevěděl, kdy se nají příště. My to víme, ale přež……, pardon, přejídáme se taky.

Tohle nám zůstalo…. Ale ten pohyb se nám tak nějak vytratil. Když k nedostatku pohybu přidáme ještě to, co jíme a další výdobytky civilizace, které nám „dovolují přežít“, i když se nehneme z místa, tak je neštěstí hotovo.

Co bylo bodem zlomu a co to pro nás znamenalo?

K velkému přelomu došlo, když člověk ke svým odpovídajícím fyzickým předpokladům získal ještě obrovský bonus ve formě zvětšujícímu se mozku. Díky tomu začala raketovým tempem vzrůstat jeho inteligence, která mu poskytla oproti zvířatům obrovskou výhodu a náskok.

Od té doby si člověk život neustále zjednodušuje a tento proces trvá až do současnosti. A je to dobře, protože kdybychom si život nechtěli ulehčovat, tak ještě skáčeme po stromech nebo v lepším případě oráme ruchadlem bratranců Veverkových.

Nastoupil mentální vzestup, který posunul civilizaci na daleko vyšší úroveň. Vždycky je ale něco za něco, takže i lidský pokrok má své stinné stránky. Jednou z nich je právě to, že výrazně ubyl pohyb. Přesněji řečeno už nejsme nuceni používat náš pohybový aparát proto, abychom přežili. Nemusíme utíkat před šelmami ani honit kořist.

Všude jedeme autem a dobré papáníčko, alkohol a další nešvary nám zajišťují příjemnou pohodu, klídek a teploučko. Hold civilizace je civilizace.

A co se to stalo s naší „fyzičkou“, když už ji najednou nepotřebujeme v takové kvalitě, v jaké nám byla přírodou nadělena? ….. Už Darwin pravil, že to, co se nepoužívá, tak vývojem postupně zakrní!!!

Na úsvitu lidských dějin byla standardem odpovídající fyzická výbava a rostoucí inteligence byl bonus, který nás vývojově vymrštil nad úroveň zvířat.

V současnosti je standardem určitá úroveň inteligence odpovídající příslušné době a fyzické výbava, která byla pro přežití nezbytná v minulosti, ta se stává nepotřebnou. Důsledkem je takový stav fyzické kondice dnešního průměrného člověka, že by v pravěkých podmínkách nepřežil ani týden.

Nejenže už člověk nepotřebuje vynakládat pohyb k tomu, aby si zachránil holý život, ale je třeba čím dál míň pohybu i k zajištění ostatních potřeb, včetně těch, na kterých není holý život závislý, a které máme jen kvůli svému pohodlí. Ale za jakou cenu?  … A tady je náš problém.

Kam jsme to dopracovali a co s tím?

Každému historickému způsobu života odpovídají i k němu patřící neduhy. K těm našim patří i hlavní důsledek ubývání pohybu a tím je nadváha, která kromě jiného, nadměrně zatěžuje náš pohybový aparát.

Špatný dopad mají i sedavá zaměstnání, protože při nich klouby zase naopak nedostávají takovou zátěž, na kterou byly „naprogramovány“ přírodou, a na kterou jsou připraveny. To způsobí, že časem slábnou a degenerují. Vzpomeňme Darwinova slova.

Klouby ničí i nevhodná strava. Ta mění chemické složení kloubní tekutiny, to vede k narušení kloubní chrupavky a to způsobí porušení kloubní kosti. V tomto okamžiku už klouby začínají bolet a problém jménem artróza je na světě.

Jestli chcete zjistit, zda jsou vaše klouby ohroženy nadváhou, tak si přečtěte článek Co vy a nadváha – jak poznáte, že jsou vaše klouby v ohrožení?

Uvedené příčiny bolestí kloubů jsou spojené nádoby, vzájemně spolu souvisejí a prolínají se. Řešením je na nic nečekat a nastartovat ozdravný proces, když už problémy s klouby pociťujete, anebo prevenci, jestliže vás zatím svoji návštěvou nepoctily.

Vyzkoušené tipy, rady a zkušenosti těch, co už si tím prošli, najdete v našem ebooku 3 způsoby, jak se snadno zbavíte bolestí kloubů. Vyberte si ty, které vyhovují právě vám a začněte s nápravou nebo prevencí.

Případně se podívejte na stránku Kloubní výživa, kde se dovíte, jak výrazně můžete kloubům pomoci podáváním potřebných účinných látek, vitamínů a minerálů. Čeká tam na vás i řada bonusů, které vás určitě potěší.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o Ochraně osobních údajů