Jak poznáte, že se kloubní problémy chystají i na vás

Začíná to daleko dřív než byste čekali

Mezi lidmi převládá mylný názor, že bolavé klouby patří jen k důchodovému věku a že do té doby se v pohybovém aparátu vlastně nic neděje. To je i důvod, proč se lidi začnou o své klouby zajímat, až s prvními příznaky onemocnění.

Ale pojďme to vzít pěkně od začátku. Možná tomu nebudete věřit, ale první artrotické změny na kloubech můžou začít už kolem dvacátého roku života člověka. To je síla co? Většina lidí to totiž tipuje až kolem padesátky. Statistiky ale nelžou.

Ve dvaceti zatím tyto změny nestihnou napáchat tolik škod a navíc ještě pořád směřujeme k vrcholu svých sil, takže žádné projevy nemoci kloubů výrazně nepociťujeme.

Zlom přijde po třicítce

Zlom nastává kolem třiceti let, kdy dosáhneme svého zenitu. Potom totiž začne nastupovat to, čemu říkáme přirozený proces stárnutí. To zní hrozně co? Ale ať se nám to líbí nebo ne, od toho okamžiku už půjdeme se svými výkony jenom dolů. S těmi fyzickými především.

Potom přijde čtyřicítka, padesátka a různá zdravotní omezení budou jen přibývat a prohlubovat se. Někdo pojede dolů pomalu a s úsměvem, někdo pojede šusem a s hrůzou v očích. Záleží na tom, v jaké kondici se kdo nachází.

To se týká i našich kloubů, na kterých se tento proces taky NĚJAK projeví. A to podle toho, jak o ně bylo či nebylo dlouhodobě pečováno. Jinými slovy, v jakém jsou stavu.

Jsou lidé, kteří na svých kloubech postupující věk skoro nezaznamenají. A když ano, tak možná jen tak, že už se nemůžou měřit v běhu s Husainem Boltem. Jak ale jistě uznáte, s tím se dá žít 🙂

Pak jsou ale taky lidé, kterým bolesti klubů nepředstavitelným způsobem otravují život a znemožňují jim vykonávat řadu běžným každodenních činností, na které byli léta zvyklí a které by rádi bez omezení dělali dál. Jenže ono už to nejde. A když s tím nic neuděláte, tak to bude čím dál horší a to se časem negativně projeví i na vaší psychice.

Jak poznáte, že už se kloubní problémy blíží i k vám?

Jednoduše. Jednoho krásného dne najednou zjistíte, že se ráno zvedáte z postele a ono už to nejde tak lehce jako dřív. Nebo uděláte úplně běžný pohyb, který bez problémů děláte celý život, ale teď to zabolí tak, že málem bolestí vykřiknete. Za pár minut o tom ale nevíte.

A takhle přesně to začíná. Do té doby jste klouby neřešily. Ani k tomu nebyl důvod. Zdánlivě vše vypadá, že se neděje nic mimořádného a za čas na to zapomenete.

Upřímně řečeno, nejdřív si dopad kloubních onemocnění ani neuvědomíte. Nejsou totiž tak mediálně propírané jako rakovina nebo infarkt, abyste na ně byli připraveni.

O to jsou ale záludnější, protože se vkrádají pomalu, nepozorovaně a zpočátku bezbolestně.

Navíc jste do teď žádné problémy neměli, proto vás bude vnitřní hlas, coby šotek našeptávač, oblbovat: „Neblázni, nic se neděje, to se týká ostatních, tebe ne. Tak nic neřeš“

Postupně to ale bude nabírat na obrátkách. Začnete čím dál častěji pociťovat ztuhlost v kloubech, ale prozatím bez větších bolestí. Jedná se spíš o nepříjemný a neobvyklý pocit, který vás zatím významně neomezuje. I proto jsou první příznaky často přehlížené a podceňované.

Prvním bolestivým příznakem je tak zvaná „startovací bolest“

Nejdříve bude sotva znatelná a v delších intervalech. Později bude častější a výraznější.

Je to bolest, kterou cítíte například při už zmíněném vstávání z postele nebo křesla. Klouby zabolí, ale jakmile se trochu rozhýbou, tak bolest zmizí.  Říkáme, že jsme to rozchodili.

Intenzita bolesti se ale bude časem zvyšovat na úroveň, kdy už nám to začne vadit a překážet v běžném životě.

A co každý z nás celkem pochopitelně udělá? … budeme se snažit pohybovat co nejméně, abychom si ulevili. A už jsme tam…  Kde?

V začarovaném kruhu, kdy má úbytek pohybu za následek pozvolné přibývání na váze. To my ale alibisticky svedeme na přibývající věk a za ten my přece nemůžeme.

Ani ve snu by nás v té chvíli nenapadlo, že nás k omezování pohybu kromě naší pohodlnosti donutily také nemocné klouby.

Co horšího kromě bolesti může ještě přijít?

Pozor!!! Tady už totiž nejde jen o klouby. Jakmile začnete přibírat na váze, tak otevíráte dveře daleko horším návštěvníkům jako je infarkt, mozková mrtvice, cukrovka a jiná onemocnění moderního věku.

Další kila navíc pak znamenají ještě větší zátěž a tím pádem i ještě větší problémy s klouby …. A co bude následovat? … ano, správně …. další omezovaní pohybu. Vidíte, jak to znáte! … a už v tom jedete o úroveň výš.

Dostali jste se do začarovaného kruhu, kde každé další kolo znamená významné ohrožení vašeho zdraví, i když to ze začátku tak děsivě ani náhodou nevypadalo.

Rázem si uvědomíte, že tady už končí legrace a že máte problém. A je potřeba s tím urychleně něco začít dělat. Věřte mi! Vím, o čem mluvím. Zažil jsem to.

Kdo s tím něco udělat chcete, tak se podívejte na ebook 3 způsoby, jak se snadno zbavíte bolestí kloubů. Tam najdete způsoby, jak vylepšíte kondici kloubů úpravou pohybových a stravovacích návyků. A taky to, jak klouby správně vyživovat.

Kdo nemáte čas nebo chuť prokousávat se ebookem, tak se rovnou proklikněte na stránku Kloubní výživa, kde se dovíte, jak můžete kloubům pomoci správnou výživou a podle čeho si ji vybrat nebo čemu se vyhnout.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o Ochraně osobních údajů