Jaké jsou následky bolavých kloubů

Když někdo řekne, že má problémy s klouby, tak si nejčastěji představíte člověka ztěžujícího si na ztuhlá a bolavá kolena, kvůli kterým těžko vstává z postele. To je ale ten lepší případ.

Ten horší je, když se v noci nevyspí bolestí a hledá v posteli vhodnou polohu, aby si aspoň trochu ulevil od bolesti kyčle, zad, kolena, ramene nebo jiného bolavého kloubu.

V kalendáři pak netrpělivě sleduje červeně zaškrtnuté datum, kdy už se konečně dočká vysněné operace kloubu, který ho bolí tak nesnesitelně, že se slzami v očích z kalendáře odstřihává každý uběhnutý den, jako metr na vojně.

Zamrazilo vás při čtení předchozích řádků? Ani se vám nedivím. Ale pozor!!! …to není z literárního hororu … tohle je tvrdá realita.

Realita je, že člověk v průběhu věků po fyzické stránce svým způsobem „zdegeneroval“ (viz. článek Jak „člověk moudrý“ v průběhu věků k bolavým kloubům přišel … aneb proč je dnes kondice našich kloubů taková, jaká je.) a jeho klouby už by těžko zvládaly zátěž, na kterou byly připraveny klouby našich prapředků.

Realita je, že proces vývoje lidské společnosti dál pokračuje v tomto trendu a každý z nás je proto ohrožen výše popsaným scénářem. I když doufá, že zrovna on bude tím vyvoleným, koho to tak drasticky nepostihne. Nakonec, myslet si to může.

Kam až to může zajít?

Bez nadsázky to může jít tak daleko, že se v noci bolestí nevyspíte. A co přijde potom? Začnete do sebe cpát prášky proti bolestem. Ty ale budou postupem času přestávat účinkovat, protože se budete dostávat do stádia, kdy na utišení bolestí budete potřebovat čím dál větší dávky. Takhle může začít i drogová závislost.

Kromě toho léky na tišení bolestí jsou docela často dryáky, takže jimi budete významně zatěžovat i játra a ledviny, které je musí nějak přefiltrovat, zpracovat a odbourat. A věřte, že tyto orgány vám to časem vrátí.

To nemluvím o tom, kolik hodin života strávíte v čekárnách při otravných a někdy stresujících vyšetřeních u odborného lékaře.

Začnete se bát o práci, protože vám zhoršení pohyblivosti začne ztěžovat její vykonávání podle představ vašich nadřízených. Šéf si toho všimne rychlostí blesku a začne hledat náhradu, protože v tom okamžiku už to bude i jeho problém. A jestli s ním nemáte zrovna dobré vztahy, tak ať při vás stojí všichni svatí, protože to okamžitě použije proti vám.

A co vaše koníčky? Většina jich je spojena s pohybem. Rádi byste si došli na vycházku do přírody nebo do lesa na houby? Chcete si pohrát s milovanými dětmi a vnoučaty? Máte chuť na kole navštívit kamaráda v sousední vesnici? Co když vám to bolesti kloubů nedovolí?

Že už do práce nechodíte, protože jste v důchodu? A koníčky také žádné nemáte? Rád bych konstatoval, že máte vyhráno, ale nemáte! … určitě si budete někdy zavazovat boty, budete se oblékat, půjdete do sklepa pro uhlí a musíte si dojít na nákup. A s tím může být při bolavých kloubech problém.

Že máte NĚKOHO, kdo vám s tím pomůže. To vám ze srdce přeji, protože tuhle výhodu nemá každý. Ale zamyslete se! Pak jste na toho NĚKOHO odkázáni a jste na něm závislí.

A jak často ukazují zkušenosti, tak to taky není zrovna velké terno.

Ten NĚKDO si může postavit hlavu nebo se zkrátka a jednoduše na vás vykašlat a je po legraci. A co potom? … Nemluvě o tom, že proti bolestem kloubů, až půjdete v noci spát, vám nepomůže ani dobrý známý, ani hodné děti! Celé martýrium pak nakonec může končit operací. Anebo taky ne. Ale to je ve vašich rukách.

Jaký důsledek bolavých kloubů je ale jednoznačně nejhorší?

Začnu otázkou. Co udělá většina lidí, když je začnou bolet klouby? … no samozřejmě – bude hledat tu nejrychlejší a nejjednodušší cestu jak si od bolesti ulevit. To je vcelku logické, tak si asi říkáte, proč z toho tady dělám takové drama.

To proto, protože tou nejjednodušší a nejrychlejší cestou je snížení pohybu, podle rovnice méně pohybu = méně bolestí kloubů.

To má ale jeden hodně nepříjemný dopad. Víte v čem? Jakmile se začnete pohybovat čím dál míň, tak přiberete na váze. Když přiberete na váze, tak ještě více zatížíte klouby a bolesti budou ještě větší a to vás donutí pohybovat se ještě méně.

Tím se ale dostanete do začarovaného kruhu nebo spíš spirály směřující ke dnu a to se všemi s tím souvisejícími následky.

A jak jste na tom vy? Taky patříte k těm, co začnou něco dělat, až když mají problém? Do té doby máte pořád dost času, protože Vás to přece potkat nemůže?

Co s tím můžete udělat vy?

Na světě se najdou stovky rad a doporučení, jak to řešit. Od speciálních diet až po cvičení zaměřená na snižování váhy a procvičování kloubů. Některá jsou více smysluplné a jiná méně.

Při internetových a jiných diskuzích jsem ale zjistil, že jejich největším nedostatkem není ani tak to, jestli jejich uplatňováním dojdete k požadovanému výsledku, ale to, jestli je budete schopni zvládnout, aniž byste museli otočit svůj dosavadní život vzhůru nohama.

A tady je větší kámen úrazu, než bychom si mysleli. Protože obyčejný smrtelník pak řeší dilema: buď budu žít postaru se vším všudy, pak se ale stav mých kloubů nezmění, protože se nezmění ani můj přístup. Anebo si vyberu nějaký doporučovaný program (ať už cvičení, dietu nebo jejich kombinaci), ale to budu muset od základu překopat svůj denní režim.  A to se mi buď nechce, nebo nevěřím tomu, že to zvládnu i já.

Díky tomu, že jsem to zažil sám na vlastní kůži, tak jsem hledal způsob, jak se o své klouby smysluplně postarat tak, abych kvůli tomu nemusel mít nadlidskou výdrž dodržovat striktní jídelníčky ani nemusel být třikrát denně v posilovně.

Proto jsem dal dohromady zkušenosti své a zkušeností dalších lidí s podobnými problémy. Jsou sepsány v ebooku 3 způsoby, jak se zaručeně a snadno zbavíte bolestí kloubů.

Kdo jste netrpělivý a nechcete se zdržovat čtením ebooku, tak rovnou přejděte na stránku Kloubní výživa, kde se dovíte, jak klouby vhodně vyživovat a jak vybrat tu správnou kloubní výživu. Jsem si jistý, že to pro vás bude skvělá inspirace.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o Ochraně osobních údajů